Afbeelding

Expositie in Stedelijk Museum Almelo brengt oorlogstijd tot leven

Cultuur

ALMELO – Van 8 april tot en met 17 augustus opent het Stedelijk Museum Almelo de tentoonstelling ‘De vlag hangt al uit!!!’ Deze expositie belicht de ervaringen van Almeloërs tijdens de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding op 4 en 5 april 1945, aan de hand van bijzondere voorwerpen en persoonlijke verhalen.

Op 4 april 1945 bevrijdden Canadese troepen de stad. De euforie was groot. “De vlag hangt al uit!!!” noteerde een elfjarig meisje in haar dagboek. Vlaggen verschenen her en der, soms met gevaar voor eigen leven. Een Almeloër herinnert zich hoe hij, op last van de Duitse bezetters, zijn vlag moest verwijderen.

De expositie toont unieke objecten die het oorlogsverleden tastbaar maken. Bezoekers kunnen onder meer een door een Nederlandse soldaat gedragen jasje, vervaardigd in Almelo, bewonderen. Ook zijn een trouwjurk van parachutestof, een originele Canadese filmcamera, een geldkist die mogelijk werd gebruikt bij de grootste bankroof in Nederland als verzetsactie, en een schilderij van Salomon Menco – een Joodse jongen uit Almelo die de oorlog niet overleefde – te zien.

Naast de tentoongestelde objecten komen ooggetuigen aan het woord. Zo vertelt Jopie, die zeven jaar oud was bij het uitbreken van de oorlog, over haar dagelijkse leven in bezettingstijd. De tentoonstelling besteedt aandacht aan ingrijpende thema’s als de Jodenvervolging, bombardementen op Almelo, de NSB, razzia’s, dwangarbeid, de bankroof, de V1-lanceerplaatsen in de Almelose bossen en de uiteindelijke bevrijding door de Canadezen.

Ter gelegenheid van 80 jaar vrijheid wordt bezoekers uitgenodigd stil te staan bij de betekenis van vrijheid. In de museumtuin staat een wensboom, waar iedereen een boodschap kan achterlaten.

Het Stedelijk Museum Almelo is te vinden aan de Prinsenstraat 13 in Almelo.

www.stedelijkmuseumalmelo.nl


Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Elke vrijdag en zaterdag is Toko Marjo te vinden op verschillende locaties in het oosten van het land.
Van frituurpan naar foodtruck: het verhaal van Toko Marjo 1 uur geleden
Afbeelding
Albert snapt er geen zak van Almelo Sociaal 5 uur geleden
Afbeelding
Kleine nederlaag Heracles op bezoek bij PEC Zwolle 9 uur geleden
Afbeelding
Ontspannen filmbeleving voor senioren bij Bioscoop Almelo 13 uur geleden
Er zijn heel veel verschillende hoeden te zien tijdens de tentoornstelling. (Foto's: Frank Bakker Fotografie)
Hoeden, hoeden en nog eens hoeden 6 mei, 15:47
Muziek maken en luisteren geeft plezier en blijdschap en zoveel meer. (Foto: Herman Wanschers)
Heilzame muziek Oekraïense kinderen 6 mei, 10:46
Fotograaf Dave Mason exposeert tot en met 1 juni in Natuurhus Almelo.
Dave Mason exposeert natuurfoto’s in Natuurhus 6 mei, 07:00
De speciale jubileumbus komt woensdag 6 mei naar de winkel van Schoonenberg aan de  Bornsestraat 27 in Almelo.
Schoonenberg viert 100-jarig bestaan 5 mei, 18:53