
Kort
Maaltijd vrijheid
ALMELO - In heel Nederland worden op 5 mei vrijheidsmaaltijden gehouden. Het landelijk Comité 4 en 5 mei wil graag dat in alle gemeenten van Nederland dergelijke vrijheidsmaaltijden zullen plaatsvinden om zo jong en oud op een informele wijze bij elkaar te brengen en met elkaar in gesprek te raken over vrijheid, toekomst, maar ook over het leven in een tijd waarin oorlogen een onuitwisbaar onderdeel zijn geworden van onze wereld. Wat betekent dat voor jongeren en hoe ervaren ouderen, die direct of indirect betrokken zijn geweest bij de Tweede Wereldoorlog of een andere oorlog, dit?
Het is belangrijk dat de verhalen van mensen over de WOII doorverteld worden aan kinderen en kleinkinderen. De essentie van die verhalen moeten bewaard blijven via overdracht. Vrijheid is niet vanzelfsprekend! Dat is wel duidelijk als we her en der het huidige oorlogsgeweld in de wereld zien.
Samen eten verbindt. Wie je ook bent, samen eten is dé manier om elkaars wereld beter te leren kennen. Iedereen kan aanschuiven voor een kom Vrijheidssoep. Jij kunt helpen deze traditie groter te maken en mensen in jouw buurt samen te brengen.
Op verschillende plekken in Almelo worden vrijheidsmaaltijden gehouden. Er wordt een vrijheidssoep opgediend. Soep is universeel – eenvoudig te bereiden, makkelijk te delen en altijd een bron van verbinding. Elk jaar vertelt een andere chef zijn of haar persoonlijke verhaal via het recept, in 2026 is dat Janny van der Heijden. Het is altijd een vegan soep.
Op diverse locaties wordt ook gezorgd voor een randprogramma met muziek, een gedicht, een film of met een spreker. De sprekers zijn veteranen, die ooit hebben deelgenomen aan één of meerdere vredesmissies her en der op de wereld. Ze willen hun verhalen vertellen en met de deelnemers aan de maaltijd in gesprek komen. Daarnaast liggen er op elke locatie kaartjes met gespreksonderwerpen, die door het landelijk comité 4 en 5 mei beschikbaar zijn gesteld.
Zo ook door het wijkplatform Ossenkoppelerhoek, in wijkcentrum De Driehoek aan de Jan Tooropstraat 27. Van 16.00 tot 18.00 uur. Locatie is voor maximaal tachtig personen, vol is vol. Voor deelname aan deze maaltijd kan men zich opgeven bij: Johan de Ruiter, mail: johanderuiter1@outlook.com, telefoon: 06 51592029. Of André Rupert,
email: abmrupert@caiway.nl of telefoon: 06-38941284.
Herdenking monument
ALMELO - Het bevrijdingsmonument uit 1951 staat in het centrum van Almelo aan de Wierdensestraat ter hoogte van het voormalige gerechtsgebouw. Er zal dinsdag 3 mei een kranslegging plaatsvinden bij dit monument. Muzikale medewerking wordt verleend door Darvino Pieternella.
Het programma ziet er als volgt uit: start om 10.00 uur met zang door Darvino Pieternella. Woord van welkom door de voorzitter van de Stichting "In Vrijheid herdenken Almelo", door Jos Tornij. Toespraak door burgemeester Richard Korteland. Darvino Pieternella zingt. Gedicht 'Je mocht er niet zijn'. Kranslegging door burgemeester Korteland. Kranslegging door de Stichting In Vrijheid herdenken Almelo. Darvino Pieternella zingt het Wilhelmus samen met het publiek en vervolgens nog een ander lied. Om 10.45 uur einde ceremonie.