Kunst van Jan Cremer. (Foto: Niels den Haan)
Kunst van Jan Cremer. (Foto: Niels den Haan) Foto: Niels den Haan

Expositie van Jan Cremer in Hof 88

Cultuur

Museum de Fundatie is te gast in Kunsthal Hof 88 in Almelo. Met een tentoonstelling van de vorige week op 84-jarige leeftijd overleden Jan Cremer. Afgelopen zondag werd de nieuwe tentoonstelling ‘Jan Cremer, een portret van een kunstenaar’ geopend.

Almelo - De tentoonstelling ‘Jan Cremer, een portret van een kunstenaar’ is een samenwerking tussen Museum de Fundatie Zwolle en Kunsthal Hof 88 waarbij de Almelose Kunsthal kunstwerken van Museum de Fundatie tentoonstelt onder de noemer Museum de Fundatie te gast. Tijdens deze editie is gekozen voor een tentoonstelling met werken van Jan Cremer, aangevuld met enkele bijzondere kunstwerken van Paul Citroen. In de Tuinzaal van Kunsthal Hof 88 is een tentoonstelling te zien van de Oldenzaalse kunstenaar Wiebe Bloemena. De muzikale omlijsting tijdens de opening werd verzorgd door Sietse de Leeuw. 

Toen Jan Cremer zijn schilderscarrière begon, viel zijn stijl direct op door de levendige kleuren en krachtige expressie. In de jaren vijftig brak hij door in Parijs, waar hij zijn kenmerkende ‘Peinture Barbarisme’ ontwikkelde: ruige doeken met dikke verflagen, vermengd met zand, jute en andere materialen. Met zijn onconventionele aanpak plaatste hij zichzelf direct in het centrum van de moderne kunstscene. In 1961 verliet hij Parijs voor het afgelegen Ibiza, waar het ruige landschap hem inspireerde tot een serie werken met een haast oosterse flair. De publicatie van zijn boek ‘Ik Jan Cremer’ in 1964 deed veel stof opwaaien in Nederland. Met de opbrengst van deze bestseller vestigde hij zich in New York, waar hij zich toelegde op expressieve en kleurrijke tulpenvelden, een opvallende afwijking van zijn eerdere abstracte werken, zo meldt Hof 88. “In de eerste decennia van de vorige eeuw was Berlijn het centrum van de artistieke avant-garde. Paul Citroen, geboren in 1896, bevond zich midden in deze bruisende scene. Hij raakte bevriend met vooraanstaande kunstenaars van zijn tijd, zoals Klee en Kandinsky. Citroen was niet alleen een chroniqueur en verzamelaar van moderne kunst, maar ook een pionier die in 1933 de Nieuwe Kunstschool in Amsterdam oprichtte. Hoewel hij zijn modernistische visie decennialang bleef uitdragen, lag zijn focus in zijn eigen werk voornamelijk op portretkunst, wat beschouwd werd als zijn specialiteit. Rond 1960 ontmoette hij de jonge kunstenaar Jan Cremer, die hij op verschillende momenten zeer treffend portretteerde.’’

Wiebe Bloemena, geboren in 1960 te Delden, is een schilder die zijn creatieve kracht put uit een intuïtieve en visuele benadering. “Hij voltooide zijn opleiding aan de AKI in Enschede aan het begin van de jaren 80. Bloemena staat bekend om zijn vermogen om volledig herkenbare, maar tegelijkertijd geheel irreële beelden van vaak niet-bestaande landschappen te creëren. Hij balanceert op de grens tussen schijn en werkelijkheid. Zijn werk is een wereld van verwondering, waarin men graag verdwaalt.’’

Wildbeheereenheid West-Twente gaat weer tellen hoeveel ganzen er zijn.
Vrijwilligers tellen ganzen in buitengebied 4 uur geleden
Afbeelding
Familieberichten 7 juli 2026 5 uur geleden
Afbeelding
Heracles-spelers beleefden bijzondere teambuilding met Stichting GOAL 22 uur geleden
Wethouder Marjolein Wessels, Maral Moutafian, Janouck van den Ham, Luna Heijnk en Joëlle van Harten (Jonge moederwerkers)
Landelijke erkenning voor Jonge Moederwerk Almelo 11 jul, 10:47
Afbeelding
Beeklust Bazaar brengt muziek, kramen en gezelligheid naar het Beeklustpark 11 jul, 08:53
Afbeelding
Zonnig weekend in Almelo met temperaturen rond 30 graden 10 jul, 21:05
De Grotestraat krijgt een duidelijker karakter als wandelgebied. Ook wil de gemeente pleinen meer een eigen uitstraling geven en de verbindingen tussen verschillende delen van het centrum verbeteren.
Almelo zet koers uit voor bereikbare en aantrekkelijke binnenstad 10 jul, 20:46
Afbeelding
Subsidie voor plannen die zorgen voor meer ontmoeting langs Kanaal Almelo-De Haandrik 10 jul, 20:31