Afbeelding

Weet jij het zelf al wel?

Algemeen

Het zal u niet ontgaan zijn, de campagne van Sire: De dood, praat erover, niet eroverheen. Hoe vaak hoor ik dat de familie aangeeft: ‘Ja zo zou onze pa/ma/broer/zus het gewild hebben’. Maar is dat ook echt zo? 

Werd er wel gesproken over het einde en hoe de uitvaart eruit moest zien of is het gissen? ‘Heb jij het eigenlijk zelf wel geregeld?’ Een vraag die me met regelmaat gesteld wordt tijdens een voorgesprek.
Dat voer ik met mensen die terminaal ziek zijn, maar ook met mensen die gewoon eens willen nadenken over hun afscheid en willen weten wat er tegenwoordig allemaal mogelijk is.

Ja, ik heb mijn wensen op papier staan. Toen twintig jaar geleden mijn zus Karin plotseling overleed zaten wij als broers en zussen met de handen in het haar. Wat zou ze willen, hoe moest haar uitvaart eruitzien?
Haar man was helaas een aantal maanden ervoor overleden en we besloten haar uitvaart te regelen zoals zij voor hém had gedaan.
Wat waren wij blij dat een goede vriendin ons vertelde dat Karin een briefje in haar bureau had liggen met wensen. Het bleek inderdaad dat ze haar uitvaart ongeveer gelijk wilde als die van haar man.
Echter… bij haar crematiebijeenkomst mochten alleen goede vrienden komen. Tja, en wie waren dat dan wel?
Er stonden geen kruisjes of andere merktekens in haar adressenboekje.

‘Op een zondagmiddag zijn we ervoor gaan zitten en hebben met elkaar gesproken over onze wensen...’

Na de uitvaart van Karin realiseerde ik me dat ook ik plotseling zou kunnen overlijden en dat Jaap dan niet eens zou weten of ik begraven of gecremeerd wilde worden.
Op een zondagmiddag zijn we ervoor gaan zitten en hebben met elkaar gesproken over onze wensen. Kopje koffie erbij, heel luchtig, met de dood hopelijk nog heel ver weg.
Jaap maakte een bestand aan in de computer. Geen dichtgetimmerd draaiboek, maar een wensenlijst waar de kinderen ook nog zelf inbreng in kunnen hebben. Eigen inbreng van nabestaanden vind ik belangrijk.

Zo nu en dan wijzig ik weer eens iets, bijvoorbeeld mooie muziek die me raakt. Ook de adressenlijst houden we up to date.
Onze kinderen weten dat er een map in de computer staat waar ze alles kunnen vinden wanneer ons samen iets overkomt. Elke vakantie weer wijzen we ze hierop, waarna steeds weer een langgerekt “Jaahaaah” het antwoord is, “dat weten we nu wel.”

Praat u over de dood?

Wies Sanders 
Uitvaartbegeleiding
Molenkampspark 11 A
7607 LD Almelo
M: 06 221 63 953

Column Wies Sanders

Marco Hulsebos (r) en Jan-Maarten Veurink (l) overhandigen eerste IVHO-theaterbrochure aan Leoni Schuurhuis en Harry ten Brinke.
OKTO start impresariaat voor Overijssels theatertalent 20 uur geleden
Afbeelding
Löwik: hét gezelligste dagje uit 22 uur geleden
Afbeelding
Eerste Winterfair in Mariaparochie 23 uur geleden
Een dinosaurus op de markt?? In Almelo maak je het mee!
Almelose Marktmaand viert feest met acties en live entertainment! gisteren
Afbeelding
Wat maakt Twente een fijne plek om te wonen? 14 okt, 14:52
Controleer of de fietsverlichting goed werkt voor deze écht nodig is.
Op pad met de fiets? Doe het licht aan! 14 okt, 10:56
Afbeelding
Herfstvakantie in Twente: thuisblijven kan altijd nog 14 okt, 10:17
Op een boerderij kon hij rust vinden. Dieren oordelen niet.
Column TEJO: ‘Hoe heb ik het zo lang volgehouden?’ 14 okt, 08:50